Objawy HIV

Objawy wniknięcia wirusa HIV nie są charakterystyczne i wyglądają podobnie jak te w przypadku zwykłej infekcji. Według statystyk połowa zarażonych osób nie ma żadnych objawów, dlatego też tak ważne jest przeprowadzenie testu na HIV, jeśli mieliśmy niedawno ryzykowny kontakt seksualny. U każdego zakażenie HIV postępuje inaczej, więc tylko profesjonalne badanie jest w stanie potwierdzić, czy staliśmy się nosicielami wirusa.


Po czym rozpoznać objawy HIV?


Szybkie rozpoznanie objawów zakażenia wirusem HIV jest kluczowe w diagnostyce, leczeniu oraz rokowaniach. Obecnie wyróżniamy zakażenia HIV wczesne, objawowe oraz pełnoobjawowy AIDS. Zakażenie wczesne może przebiegać bezobjawowo lub w postaci ostrej infekcji HIV, która występuje do 8 tygodni po zakażeniu. Infekcji towarzyszą gorączka, powiększone węzły chłonne, zapalanie gardła, wysypka, wrzodziejące zmiany w jamie ustnej i przełyku oaz bóle mięśniowe i stawowe. Z kolei zakażenie objawowe związane jest z obniżeniem odporności, z czym wiąże się grzybica jamy ustnej i pochwy, choroby zapalne miednicy, gorączka, półpasiec, biegunka.

Okres bezobjawowy może trwać nawet o 15 lat, a w tym czasie chorzy najczęściej nie odczuwają żadnych dolegliwości i mogą normalnie funkcjonować. Niestety będąc nosicielami wirusa HIV, możemy nieświadomie zarażać przez kontakty seksualne inne osoby. Warto więc nie ryzykować swojego i czyjegoś zdrowia, lecz przeprowadzić szybki i dyskretny test, który pozwoli nam spać spokojnie. Nawet jeśli wynik będzie pozytywny, to będziemy mieli znacznie większą szansę na zahamowanie rozwoju AIDS. Uchronimy również bliskie nam osoby.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl