
Objawy wniknięcia wirusa HIV nie są charakterystyczne i wyglądają podobnie jak te w przypadku zwykłej infekcji. Według statystyk połowa zarażonych osób nie ma żadnych objawów, dlatego też tak ważne jest przeprowadzenie testu na HIV, jeśli mieliśmy niedawno ryzykowny kontakt seksualny. U każdego zakażenie HIV postępuje inaczej, więc tylko profesjonalne badanie jest w stanie potwierdzić, czy staliśmy się nosicielami wirusa.
Po czym rozpoznać objawy HIV?
Szybkie rozpoznanie objawów zakażenia wirusem HIV jest kluczowe w diagnostyce, leczeniu oraz rokowaniach. Obecnie wyróżniamy zakażenia HIV wczesne, objawowe oraz pełnoobjawowy AIDS. Zakażenie wczesne może przebiegać bezobjawowo lub w postaci ostrej infekcji HIV, która występuje do 8 tygodni po zakażeniu. Infekcji towarzyszą gorączka, powiększone węzły chłonne, zapalanie gardła, wysypka, wrzodziejące zmiany w jamie ustnej i przełyku oaz bóle mięśniowe i stawowe. Z kolei zakażenie objawowe związane jest z obniżeniem odporności, z czym wiąże się grzybica jamy ustnej i pochwy, choroby zapalne miednicy, gorączka, półpasiec, biegunka.
Okres bezobjawowy może trwać nawet o 15 lat, a w tym czasie chorzy najczęściej nie odczuwają żadnych dolegliwości i mogą normalnie funkcjonować. Niestety będąc nosicielami wirusa HIV, możemy nieświadomie zarażać przez kontakty seksualne inne osoby. Warto więc nie ryzykować swojego i czyjegoś zdrowia, lecz przeprowadzić szybki i dyskretny test, który pozwoli nam spać spokojnie. Nawet jeśli wynik będzie pozytywny, to będziemy mieli znacznie większą szansę na zahamowanie rozwoju AIDS. Uchronimy również bliskie nam osoby.